avagy Superman itt is megmentheti a helyzetet
A varázslók szeretik azt hinni, hogy mindent jobban tudnak és jobban csinálnak másoknál, erejük birtokában többre hivatottak. Hogy valóban így van-e, arról az utókor ítélkezik majd. A jelenben azonban nem szabad elfelejteniük, hogy végső soron ők, ahogy varázstalan társaik sem mások, mint emberek. Manapság a muglik úgy látókörüket, mint tudatuk jelképes kapuit egyre szélesebbre tárják a varázsvilág felé. Mi sem ékesebb bizonyítéka ennek, mint a mondáikban, hiedelmeikben megjelenő hősök puszta léte, a héroszoké, akik az idők kezdete óta fel-felbukkantak a varázstalanok kultúrájában. Azonban számuk az elmúlt néhány évtized során látványosan növekedni kezdett.
Hiedelmekből képregény figurák, az elfogadás előfutárai
De miért is jó ez a tendencia a mágusoknak? A válasz kulcsa az újfajta berögződésekben rejlik. A bűbáj nélküliek számára az irrealitás, a megszokott dolgoktól való eltérés megértése az eddigi tapasztalatok alapján igen nehézkes volt, mivel mindent a realitás határoz meg világukban. Az anomáliákat, az átlagostól eltérőt jelképrendszereken, szimbólumok egész tárházán és azok megszemélyesítésén keresztül teszik feldolgozhatóvá saját maguk számára ősidők óta, így az a tény, hogy egyre több ilyen különleges alakot hoznak létre, jelzi a varázslóknak, hogy a muglik kezdenek egyre nyitottabbá és elfogadóbbá válni. Saját fantáziájuk szülöttei által hamarosan talán képesek lesznek megérteni és befogadni maguk közé a mágusokat. Ez az ő varázserejük. A képzelet.
A muglik mindig is csodás meséket szőttek, elképesztő hiedelmeket találtak ki és teszik ezt folyamatosan mind a mai napig. Ezen történetek alapjai jórészt nem csupán igazak, de a mágusok világából származnak. Ha a varázslók veszik rá a fáradtságot, hogy mélyebben betekintsenek kultúrájukba és annak jelenkori termékeibe, erre maguk is rá fognak jönni. Itt vannak példának okáért a szuperhősök, a képregények örökbecsű figurái. A muglik számára természetfelettinek tartott képességekkel megáldott metahumánok* és/vagy földönkívüliek, akikre tükröt tartva magukra ismerhetnek a mágusok. Az egyik, ha nem a legismertebb ilyen modern kori hérosz:

Munkahelyén ismerkedik meg a szintén riporterként dolgozó Lois Lane-nel, akihez azonnal vonzódni kezd. Nemezise a milliárdos tudós Lex Luthor, aki irigyli erejét és népszerűségét. Egyetlen igazi gyenge pontja a több színváltozatban létező Kryptonit, mely bolygójának vele együtt a Földre érkező maradványa, s meteoritkőként is említik. Közelében azonnal sebezhetővé (fizikailag-zöld, mentálisan-vörös, stb.) válik, legrosszabb esetben pedig akár meg is halhat. Erejét a Nap sugaraiból nyeri. Hősünk első kalandjai képregény formájában 1938 júniusában jelentek meg az Action Comics legelső számának hasábjain. A piros-kék öltözetet viselő, valódi nevén Kal-El ezekben a füzetekben küzdött az igazságért és a nagyobb jóért és, bár egy kansasi farmon nőtt fel, Clark Kent valójában leginkább csak alteregójául szolgál. Mellkasán a védjegyévé vált S betűre emlékeztető szimbólummal menti meg a világot, melyet ő a remény* jelképeként aposztrofál saját népe, a kryptoniak nyelvén.

Ezidáig Superman története számtalan verzióban látott napvilágot, melyekben elképesztő erejét és hatalmát volt képes ötvözni olyan mindennapi cselekedetekkel, mint a munka vagy épp a házasság. Ez is arra enged következtetni, hogy a muglikban is él annak a tudata, hogy a felszín alatt, a különleges hatalom mögött ugyanarra vágyik mindenki. Békés, nyugodt életre. A kölcsönös elfogadás pedig épp ide vezethet. Csak idő kérdése és a muglik képesek lesznek megérteni és befogadni a mágusokat, ha ebben a folyamatban a varázsvilág partnerükké válik. Ezért érdemes figyelemmel követni kultúrájukat, ami akár egy őrtorony, jelzőfényként mutat utat egymás felé.

Mint a Zöld Íjász esetében, aki tudta, hogy amint feltárja valódi kilétének titkát Oliver Queen-ként, célponttá válik majd és nem csak lelkes rajongókkal fog szembesülni. Kirekesztett lett és a média kereszttüzében majdnem összeroppant a ránehezedő nyomás alatt. Szükségszerű tehát számítani az elutasításra és az ellenséges fogadtatás széles spektrumú manifesztálódására mindkét fél részéről. Hiszen, ahogyan a muglik, úgy a mágusok sem sebezhetetlenek, éppúgy halandók, akár a varázstalanok. Mint Supermannek a kryptonit, úgy a varázslóknak az átkok, a fegyverek, de mindenkinek egyként legfőképp az oktalan szűklátókörűség volt és lehet is a veszte. Azonban mindig van remény! A világ változik és a benne élők is formálódnak, varázserőtől függetlenül. Hinni kell tehát a muglik képzeletének hatalmában, mert általa jobbá tehetik világukat, melynek kapui egyszer a mágusok előtt is egészen kitárulhatnak majd, és akkor a varázslók is utat engedhetnek a mugliknak, hogy azután egymást segítve élhessenek tovább, békében. Hiszen Supermant is újabbnál újabb generációk ismerik meg a képregények hasábjain, a számos animációs film, mozifilm, sorozat és zene által, melyeket több mint nyolc évtizede róla alkotnak. Így talán ez a rég várt áttörés is hamarosan elérkezik.
* Egy magasabb fejlődési szinten lévő ember, aki természetfeletti képességekkel rendelkezik
* Speranza = remény, olasz
A Supermanről szóló filmekről, sorozatokról és zenékről részletesebben az Edictum következő számában olvashatnak!

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése